Az ifjúsági miséről kezdőknek

 

A gitáros/zenekaros ifi miséről kezdőknek

 

    Lehet, nem olyan nagy dolog, külső szemmel pedig egyenesen semmiség, hogy kiáll egy pár ember gitárral a kezében és énekel egy-két dalt. Sokszor talán még magamutogatónak is tűnhet, de ez alapvetően szolgálat (és ezzel jó ha tisztában vagyunk), mint ahogy a kántor vagy a ministráns is szolgál, előkészít, ráhangol a mise egyes részéire. Nagyon megkapó, ha a híveket is be lehet vonni az éneklésbe, bár tény, hogy ez több okból kifolyólag kevésbé kivitelezhető.

    Az első alkalom egyeseknek az izgalomról szól, ami véleményem szerint egyáltalán nem baj, csak nem szabad, hogy túlságosan eluralkodjon az érzéseinken. Ez akkor történik meg legtöbbször, ha nem készültünk fel eléggé. Itt nem arra kell felkészülni, hogy ne izguljunk, mert nem tudunk olyasmire felkészülni, amit nem akarunk, hogy bekövetkezzen. Itt a gyakorláson van hangsúly, hogy úgy álljunk ki, hogy ne legyen kérdés, most melyik dal jön, hogy kezdjük vagy fejezzük be a dalt, az meg egyenesen nonszensz, ha valaki azzal jön, hogy H7-et meg G-t olyan nehéz lefogni meg váltani, különben is túl kicsik az újjaim ehhez... A kifogásokkal legfőképp saját magunkat szoktuk becsapni.

    Eddig csak a gitározás részéről beszéltünk, az éneklésről még nem. Nagy hibának tartom, ha csak a gitározást gyakoroljuk, és az éneklést hanyagoljuk. Nem baj, ha külön is gyakoroljuk a váltásokat, pengetést, de ez nem helyettesítheti az énekléssel együtt való próbát. Sokszor itt jön ki, ha valaki nem felkészült, vagy még nem érett arra, hogy ily módon kiálljon és szolgálatot tegyen. Persze vannak olyan helyek, plébániák, ahol meg lehet tenni, hogy csak gitározzon valaki, de nem ez a jellemző.


    Miserészek

Jó ha tisztában vagyunk alapvetően a mise részeivel. Aki volt valaha ministráns, annak talán nem is új dolog ez. Nézzük is meg milyen miserészek vannak:

- Bevonulás (ének) - Ministránsok és a pap bevonulnak, miközben a hívek állnak.

- Bűnbánat - végén a pap: Irgalmazzon nekünk a mindenható Isten, bocsássa meg bűneinket, és vezessen el az örök életre. ezután közvetlenül:

- Uram irgalmazz (ének) - majd egyből:

- Dicsőség (ének)

- Olvasmány - amennyiben van olvasmány és szentlecke is lehet egy olvasmányközi éneket énekelni.

Ha van rá mód, előzetesen még a mise összeállításánál járjunk utána milyen olvasmányok lesznek, hátha van hozzá kapcsolódó ének. (orgonás misén ilyenkor zsoltárt éneklünk)

- Szentlecke - ez az Isten igége - Istennek legyen hála - utána jön közvetlenül:

- Alleluja (ének) - ha van rá mód olyan éneket válasszunk, amelynek versszakában az evangéliummal egyező szövege van.

- Prédikáció - Itt az ének és zenekar is leülhet vagy félre állhat.

- Hitvallás - hiszek egy Istenben...

- Hívek könyörgése - ezalatt ha leült vagy félreállt az énekkar, vissza lehet rendeződni.

- Felajánlás (AZ EUCHARISZTIA LITURGIÁJA) - ének - lehetőleg az átváltoztatott kenyérről és borról, vagy felajánlásról, odaadásról szóljon az ének, mivel lélekben is erre készülünk.

- EUCHARISZTIKUS IMA - Az Úr legyen veletek; Emeljük fel szívünket... - előkészület, mely a szent vagyba torkollik

- Szent vagy (ének)

- EUCHARISZTIKUS IMA - ez már egy nagyobb lélegzetvételű szakasz, ének nincs közben.

- Mi atyánk

- Isten báránya (ének) - a végén letérdelünk

Íme, az Isten Báránya, íme, aki elveszi a világ bűneit. Boldogok, akiket meghív asztalához Jézus, az Isten Báránya.

Válasz: Uram, nem vagyok méltó, hogy hajlékomba jöjj, hanem csak egy szóval mondd, és meggyógyul az én lelkem. - ezután felállunk.

Áldozás (ének) - általában (áldozók létszámától is függ) 2 ének is belefér, természetesen itt nem kell erőltetni a gyorsabb, (hang)erőteljesebb dalokat, inkább a meghittség, a Krisztus utáni őszinte vágy jellemezze. Az énekkar áldozását többféleképpen is kivitelezhetjük, csak legyen előre megbeszélve. Vagy az áldozásnál elsőként megyünk, vagy a mise után áldozunk meg. Pappal való egyeztetés mindkét esetben javallott, előbbi esetben a korukat néha meghazuttoló módon gyors idősebb testvérek miatt, utóbbi esetben pedig a papot előszeretettel találják meg a mise végeztével ilyen-olyan okból kifolyólag, így ha nincs előre megbeszélve, ne várd, hogy késséggel renelkezésre álljon

- Kivonulás (ének)


    Kényes részek!

    Nem említettem az Uram irgalmazz, dicsőség, szent vagy, Isten báránya énekek kényességét. Ha nagyon szigorúan vesszük az előírásokat, akkor az előbb említett énekeket csak az előírt szöveggel lehet énekelni, vagyis:

Uram irgalmazz! Uram irgalmazz!
Krisztus kegyelmezz! Krisztus kegyelmezz!
Uram irgalmazz! Uram irgalmazz!

Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség a jóakaratú embereknek. Dicsőítünk téged, áldunk téged, imádunk téged, magasztalunk téged, hálát adunk neked nagy dicsőségedért, Urunk és Istenünk, mennyei Király, mindenható Atyaisten. Urunk, Jézus Krisztus, egyszülött Fiú, Urunk és Istenünk, Isten Báránya, az Atyának Fia, te elveszed a világ bűneit, irgalmazz nekünk; te elveszed a világ bűneit, hallgasd meg könyörgésünket. Te az Atya jobbján ülsz, irgalmazz nekünk. Mert egyedül te vagy a Szent, te vagy az Úr, te vagy az egyetlen Fölség, Jézus Krisztus, a Szentlélekkel együtt, az Atyaisten dicsőségében. Amen.

Szent vagy, szent vagy, szent vagy,
mindenség Ura, Istene.
Dicsőséged betölti a mennyet és a földet.
Hozsanna a magasságban.
Áldott, aki jön az Úr nevében.
Hozsanna a magasságban.

Isten Báránya, te elveszed a világ bűneit: irgalmazz nekünk.
Isten Báránya, te elveszed a világ bűneit: irgalmazz nekünk.
Isten Báránya, te elveszed a világ bűneit: adj nekünk békét.

    Tehát ha ettől eltérő a szövegű dalt éneklünk, szabályt szegünk...elméletileg. Gyakorlatilag úgy látom, hogy sok olyan dal született ami ezekre épül, mondanivalója ugyan az csak esetleg kicsit hosszabb. Jó példa erre az "Áldjad én lelkem az Urat" című válogatás 74-es számú éneke, mely így szól:

Irgalmazz, Uram irgalmazz!
Uram, irgalmazz nekem!
Tenger a bűnöm jöjj, segíts,
Erős kezeddel ments meg!
Irgalmazz, irgalmazz nekem!

Kegyelmezz, Krisztus kegyelmezz!
Krisztus, kegyelmezz nekem!
Ha bármit tettem ellened
Bocsásd meg, kérlek!
Kegyelmezz, kegyelmezz nekem!

Irgalmazz, Uram irgalmazz!
Uram, irgalmazz nekem!
Elestem, de felállok
És indulok Feléd!
Irgalmazz, irgalmazz nekem!

    Az ének tartalmazza az Uram irgalmazz, Krisztus kegyelmezz szavakat, csak keretes formában használja, a közbenső részekben pedig kifejti miért is irgalmazzon illetve kegyelmezzen nekünk. Emberi dolog az érzelmek kifejtése. Egyik oldalról feleslegesnek szabályszegésnek tűnik, másik oldalról kiegészítésnek, személyes és így szerethetőbb éneknek. Az Uram irgalmazz és az Isten báránya éenkeknél mindenképp kerülendő az olyan ének, amely nem tartalmazza a kulcsszavakat.

Még a szent vagy énekeknél is él ez szoros szöveghű szabály, viszont a dicsőségnél tapasztalataim szerint jóval nagyobb a szabadság, de mindenképp Isten dicsőségéről nagyságáról és magasztalásáról kell szóljon a dal.

 

    Ezek után nézzük milyen miserészek vannak, de szűkítve, már csak az énekkar szempontjából:

Bevonulás
Uram irgalmazz
Dicsőség (adventi és böjti időszakban nincs)
Olvasmányközi (amennyiben olvasmány és szentlecke is van)
Alleluja (böjti időszakban nincs)
Felajánlás
Szent vagy
Isten báránya
Áldozás
Kivonulás

 

Forrás: https://aszlek.uw.hu/pgs/govisuli/aboutgm.html